Oprogramowania

  • Oprogramowania technologiczne

Technika idzie do przodu niemal z każdym dniem. Idzie do przodu, to znaczy, że się oczywiście rozwija. Ale nie byłoby to możliwe gdyby nie ludzie. To człowiek musi najpierw stworzyć sobie robota, który po dopracowaniu wszystkich szczegółów i elementów będzie w stanie go doskonale zastąpić.

Takimi robotami, są różnego rodzaju systemy i oprogramowania służące do kodowanie maszyn. Tak jak na przykład oprogramowania z serii CAD CAM. Takowe stosuje się do maszyn typu CNC w celu utworzenia dla nich specjalnego kodu sterującego. Gdzie się to wykorzystuje? Otóż CAD CAM znajduje swoje zastosowanie najczęściej w projektowaniu technicznym. Metoda CAD ma szczególne zastosowanie w inżynierii mechanicznej, budowlanej oraz elektrycznej.

Dzisiaj już człowiek nie jest potrzebny wraz z kartką papieru oraz dobrze zatemperowanym ołówkiem. Bardzo ważne w technologii CAM jest geometryczne modelowanie i zapamiętywanie projektu. Nie ma więc już mowy o żadnych pomysłach w obliczeniach. Jak więc widać, warto zainwestować w technologie CAD CAM, nawet jeśli nie jest ona najtańsza. Jednak człowiek stworzył ją po to, żeby unikać pomyłek mogących zauważyć w znacznym stopniu na zdrowiu czy życiu innych ludzi.

  • Bez ołówka i papieru

Kiedyś żeby wykonać jakiś projekt należało doskonale posługiwać się ołówkiem i papierem technicznym. Dzisiaj żeby to wykonać należy doskonale posługiwać się określonymi programami komputerowymi. No i do takich należy między innymi program Inventor. Służy on do nadawanie danemu rysunkowi trójwymiaru. Jest to bardzo praktyczne zastosowanie, bo przecież z reguły projekt dotyczy czegoś co będzie miało właśnie trzy a nie dwa wymiary.

Projektowanie samochodu na płaszczyźnie to małe niepowodzenie. Bo musi mieć ona także swoją szerokości i objętość. Do tego właśnie idealnie nada się Inventor. Program ten dodatkowo jest wyposażony możliwość sprawdzenia wytrzymałościowego danej części, ci znacznie ułatwia pracę przy projektowaniu. Zapewne dzisiaj wielu konstruktorów nie wyobraża sobie tego, że zasiadają do pracy przed komputerem, który nie posiada programu Inventor.

Jest on wielkim ułatwieniem i pomocą, co pozwala oszczędzać na dłuższą metę czas oraz pieniądze. Program ten pozwala także na wykorzystywanie bardzo nowoczesnej, hybrydowej techniki pracy. Pozawala ona na łączenie brył i powierzchni w jednym modelu w celu nadania pożądanych kształtów modelu i uproszczeni jego edycji.

  • Do wielozadaniowego projektowania

Istnieje w technice coś takiego jak model bez historii. To znaczy, że powstał ale nie wiadomo po co i przez kogo. Nie ma żadnych parametrów ani danych go określających. Ale w pewnym momencie okazuje się na tyle interesujący, że ktoś postanawia się nim zająć. Chce go nieco zmodyfikować, coś dodać, coś odjąć, żeby stworzyć w swoim mniemaniu model idealny. Do tego celu wykorzystuje się program unigraphics.

Stworzony został przez firmę Simens w 2008 roku. Metodologię modelowania wykorzystywaną w programie unigraphics można nazwać mianem modelowania bezpośredniego. Program ten wykorzystuje się w bardzo wielu dziedzinach. Miedzy innymi  we wzornictwie przemysłowym, w projektowaniu opakowań, w projektach mechanicznych i elektromechanicznych, w symulacjach mechanicznych i elektromechanicznych.

Jak więc widać – dość szerokie zastosowanie. Dlatego też firmy inżynierskie bardzo chętnie inwestują w program unigraphics ponieważ znajduje wiele zastosowań. Projektowanie dzięki niemu może odbywać się zarówno parametrycznie i nieparametrycznie, bryłowo a także powierzchniowo. Tak szerokie spektrum zastosowania czyni ten program na pewno bardzo uniwersalnym.

Dodaj komentarz